Kryesore » 2011 » Nëntor » 3 » ''Z6'', kodi nacional për mjetet ajrore
2:28 PM
''Z6'', kodi nacional për mjetet ajrore
Republika e Kosovës me vendim të Qeverisë, do ta ketë shenjën e vet të aviacionit civil, Z6. Ministri i Infrastrukturës (MI), Fehmi Mujota, ka thënë se shenja Z6 për aviacionin civil të Kosovës është e caktuar në bazë të Ligjit për aviacionin civil të Kosovës.
"Shenja Z është vendosur pasi që edhe vendet tjera e kanë këtë shenjë, sikur Shqipëria, Maqedonia etj. Po ashtu propozon numrin 6 si simbolikë e gjashtë rajoneve të Kosovës”, ka theksuar Mujota.Ai ka theksuar se pas miratimit të kësaj shenje, autoriteti i aviacionit civil duhet t’i informojë autoritetet e botës në mënyrë që të përfshihet edhe kjo shenjë në aviacionin civil.
Views: 269 | Added by: ksdardania | Rating: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player