Kryesore » 2011 » Qershor » 5 » Çekia, 29 miliardë euro nga veturat
5:33 PM
Çekia, 29 miliardë euro nga veturat
Industria e vetura në Çeki është rimëkëmbur plotësisht nga kriza botërore ekonomike e vitit të kaluar, dhe ka shënuar të ardhura prej 29 miliardë euro. Pjesa e industrisë së prodhimit të veturave dhe pjesëve është rritur për 21.2 %, që është më e larta deri tani, transmetojnë agjencitë. 
Prodhimi i veturave ka kaluar milionëshin vitin e kaluar. Çekia është prodhuesi i pestë më i madh në Evropë për nga numri i veturave, ndërsa për nga numri i veturave të prodhuar për kokë banori është i dyti pas Sllovakisë.
Views: 208 | Added by: ksdardania | Rating: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player