Kryesore » 2011 » Qershor » 05
Pas fillimit të ndërtimit të autostradës Kosovë - Shqipëri, autoritetet përgjegjëse të këtyre dy shteteve patën paraqitur nevojën edhe për një linjë hekurudhore që lidh këto dy vende. Por, ky projekt ende ka mbetur vetëm ide. Autoritetet në Prishtinë thonë se në këtë drejtim nuk ka asgjë konkrete, edhe pse sipas tyre, Kosova nuk e ka të vështirë realizmin e këtij projekti, pasi Shqipëria ta përfundojë pjesën e vet të hekurudhave.
Ndërtimi i një linj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-05

Qeveria greke ka ndryshuar ditët e fundit një ligj 85-vjeçar duke u dhënë më në fund mundësinë, sidomos shtetasve shqiptarë, të blejnë një shtëpi, apo një sipërfaqe toke në Selanik, në zonën turistike të Halkidhikisë apo zonat kufitare të vendit.
Deri dje ishte tepër e vështirë për banorët e shteteve fqinje, si Shqipëria apo Turqia, të blinin një shtëpi apo një sipërfaqe toke, në zonat kufitare, për arsye të një ligji të vitit 1926 që ndalonte blerje ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-05

Industria e vetura në Çeki është rimëkëmbur plotësisht nga kriza botërore ekonomike e vitit të kaluar, dhe ka shënuar të ardhura prej 29 miliardë euro. Pjesa e industrisë së prodhimit të veturave dhe pjesëve është rritur për 21.2 %, që është më e larta deri tani, transmetojnë agjencitë. 
Prodhimi i veturave ka kaluar milionëshin vitin e kaluar. Çekia është prodhuesi i pestë më i madh në Evropë për nga numri i veturave, ndërsa për nga numri i ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-05

Ministri i Financave (MF), Bedri Hamza, tha se me Fondin Monetarë Ndërkombëtar i kanë mbyllur çështjen e pagave për të cilat ma nuk do të diskutohet, ai tha po ashtu se e kanë edhe një shanc për ti fituar mjetet nga FMN-ja pas misionit monitorues i cili do të vije në tetor.
Ministri Berdi Hamza të shtunën gjatë prezantimit të punës së tij 100 ditëshe tha se është i kënaqur me punën e Administratës Tatimore të Kosovës dhe Doganave të cilat kanë rritur t ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-05

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player