Kryesore » 2011 » Gusht » 16 » Deficiti tregtar i Kosovës në qershor - 182 milionë euro
1:37 PM
Deficiti tregtar i Kosovës në qershor - 182 milionë euro
Deficiti tregtar i Kosovës për muajin qershor ishte 182 milionë euro. Në qershor të vitit ta kaluar deficiti ishte 158,3 milionë euro. "Eksporti në muajin qershor 2011 kishte vlerën 30,7 milionë euro, ndërsa importi 212,8 milionë euro, është një rënie prej 0.4% për eksport, si dhe një rritje prej 12.5% për import, krahasuar me qershor e vitit 2010", thuhet në raportin e ESK për tregtinë e jashtme të Kosovës. 
Pjesa më e madhe e importit gjatë muajit qershor është bërë nga Maqedonia (15.3 për qind), pastaj nga Serbia (13.6 pqe qind). 
Mallrat "Made in Kosova" gjatë muajit qershor janë eksportuar për në Itali (20.9%), Kinë (12.4%), Shqipëri (10.4%), Maqedoni (9.5%), Zvicër (9.2%), Gjermani (5.0%) etj.
Views: 272 | Added by: ksdardania | Rating: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player