Kryesore » 2011 » Maj » 19 » Ekonomia japoneze sërish në recesion
12:16 PM
Ekonomia japoneze sërish në recesion
Ekonomia e Japonisë, ekonomia e tretë më e madhe në botë, është zhytur sërish në recesion pas shkatërrimit të shkaktuar nga tërmeti dhe cunami në mars.
Bruto prodhimi i brendshëm është tkurrur për 0.9 % në tre muajt e parë të vitit, ka njoftuar qeveria, duke paraparë normën vjetore të tkurrjes prej 3.7 %.
Siç transmeton BBC, analistët thonë se konsumi dhe eksportet janë goditur më së rëndi.
Japonia hyri në recesion gjatë krizës financiare globale, por doli nga ajo më 2009.
Views: 267 | Added by: ksdardania | Rating: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player