Kryesore » 2012 » Maj » 12 » Eurozona në rrezik, Rehn: Kriza do të frenojë rritjen
0:21 AM
Eurozona në rrezik, Rehn: Kriza do të frenojë rritjen
Komisioneri i BE-së për cështjet ekonomike dhe monetare Olli Rehn tha se ekonomia e Eurozonës është në një recesion të butë pas tkurrjes së prodhimit në fund të 2011, por sipas tij një rimëkëmbje e ngadaltë pritet në fund të vitit."Në përgjithësi ekonomia europiane është në një recesion të butë dhe me besim pritet të kthehet rritja, një rikthim gradual është parashikuar të fillojë në gjysmën e dytë të vitit dhe për të vazhduar vitin e ardhshëm. Prodhimi i brendshëm bruto në Zonën euro pritet të pësojë një tkurrje të lehtë ", tha Rehn. 
Komisioni Europian, në parashikimin e tij të pranverës konfirmoi parashikimet e mëparshme për një kontraktim prej 0,3% të 17 ekonomive që përdorin monedhën e përbashkët euro gjatë vitit aktual. Komisioneri Europian u shpreh se për Eurozonën, rikuperimi është tashmë në horizont. Megjithatë, situata ekonomike mbetet delikate, pasi ka ende pabarazi të theksuara midis vendeve anëtare.

"Kthimi i pritshëm i rritjes duhet të çojë në një përmirësim gradual të tregjeve të punës për vitin e ardhshëm, i cili do të kontribuojë për një shërim më të qëndrueshme. Megjithatë, papunësia pritet të mbeten në shifra të larta, "tha Rehn.
Sa i përket situatës në Greqi Komisioneri i BE për cështjet ekonomike dhe monetare tha se shpreson që së shpejti të formohet një qeveri e koalicionit.


"Greqia duhet të përballet me sfida të mëdha," tha ai, duke shprehur se partitë politike greke së shpejti do të jetë në gjendje të formojnë një qeveri koalicioni.

Në total, për të 27 vendet që formojnë Bashkimi Europian, parashikohet një rritje prej 0% gjatë vitit aktual dhe 1,3%, duke nisur nga viti i ardhshëm.
Views: 323 | Added by: ksdardania | Rating: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player