Kryesore » 2011 » Gusht » 23 » Në Mramor inaugurohet objekti i ri i “Eurofrutit”
5:12 PM
Në Mramor inaugurohet objekti i ri i “Eurofrutit”
Inaugurohet objekti i ri i kompanisë "Eurofruti” në fshatin Mramor të komunës së Prishtinës. Kompania "Eurofruti”, e cila merret me grumbullimin e kërpudhave malore dhe bimëve të imëta, me ndihmën e projektit për promovimin e hortikulturës në Kosovë të organizatës Intercooperation, ka finalizuar ndërtimin e objektit të saj të ri punues.Ministri i MBPZHR-së, Blerand Stavileci, tha se kjo kompani kishte nevojë imediate për zgjerimin e kapaciteteve të saj për të pranuar më shumë produkte të grumbulluara malore, ngase nënsektori i pemëve të imta dhe ai i frutave malore janë nënsektore që ne kemi përparësi konkurruese krahasuar me regjionin. "Duke parë mundësitë dhe kapacitetet e vendeve të tjera, nga hulumtimet e bëra shohim se me disa nga produktet që hyjnë në kuadër të këtyre nënsektorëve mund të jemi shumë më konkurrues në tregjet e regjionit. Ne sivjet kemi përkrahur për herë të parë nënsektorin e pemëve të imëta, por nga viti i ardhshëm do të kemi buxhet shumë më të madh dhe do t’i përkrahim në masë më të madhe projektet investive në ngritjen e plantacioneve të reja”, tha ministri Stavileci.Ndërsa, pronari i kompanisë "Eurofruti”, Bejtush Gashi, tha se ky sektor ka potencial të lartë për zhvillim dhe me adaptimin e standardeve të BE-së dhe furnizimin me pajisje të nevojshme për përpunim, mund të jetë një ndër sektorët kryesor eksportues. "Ky sektor ka kapacitete të larta për eksport dhe me rritjen e kapaciteteve për pranimin, ftohjen, ngrirjen dhe ruajtjen e produkteve për shitje dhe përpunim në rreth 500 tonelata, planifikojmë që ta rrisim edhe sasinë e mallrave eksportuese”, tha  Gashi, duke shtuar se finalizimi i këtij projekti, në aspektin e punësimit do t’i gjeneroj edhe 12 vende të reja pune me orar të plotë, si dhe rreth 50 vende pune sezonale në grumbullimin dhe procesimin e pemëve të imëta dhe produkteve malore jodrunore.Kompania "Eurofruti”, përveçse që eksporton në tregjet regjionale, eksporton edhe në shtetin e Italisë, Austrisë, Gjermanisë dhe Holandës.
Views: 249 | Added by: ksdardania | Rating: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player