Kryesore » 2011 » Maj » 31 » Oxfam paralajmëron ngritjen e çmimeve të ushqimeve
7:55 PM
Oxfam paralajmëron ngritjen e çmimeve të ushqimeve
Çmimet e ushqimeve kryesore do të dyfishohen brenda 20-vjetësh, nëse liderët botërorë nuk ndërmarrin reforma globale në sistemin global të ushqimeve, ka paralajmëruar Oxfam. Deri në vitin 2030, çmimet e të mirave kryesore do të rriten me 120 për qind deri në 180 për qind, ka paralajmëruar organizata bamirëse. Gjysma e rritjes së çmimeve të ushqimeve do të shkaktohet nga ndryshimet klimatike, parashikon Oxfam në raportin e tij. Oxfam u bën thirrje liderëve botërorë të rregullojnë sistemin e tregjeve dhe të investojnë me një fond në klimën globale.
Views: 279 | Added by: ksdardania | Rating: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player