Kryesore » 2012 » Qershor » 5 » Politika e dyfishtë fiskale e Serbisë shkatërron prodhimin kosovar
5:34 PM
Politika e dyfishtë fiskale e Serbisë shkatërron prodhimin kosovar
Oda Ekonomike e Kosovës në kontinuitet po përcjell zhvillimet në tregun rajonal, përkatësisht respektimin e marrëveshjes për tregti të lirë CEFTA. Sërish, këtu Serbia paraqitet si shteti që më së paku është e interesuar për zhvillimin e raporteve tregtare në kuadër të kornizave të kësaj marrëveshjeje. Ajo me vendime e me ligje anti -CEFTA në mënyrë serioze rrezikon prodhimin e vendeve të rajonit, me këtë edhe të Kosovës. Në mekanizmat e OEK-ut shpesh është diskutua çështja e të drejtës për të zhvilluar politikë (të dyfishtë) fiskale për mallra të importit dhe për prodhimet vendore.Gjatë këtyre debateve OEK ka konstatuar edhe zhvillime shqetësuese, përkatësisht veprimin e një shteti në dëm të prodhimit të shteteve të tjera. Nëse ne tërësisht e respektojmë marrëveshjen CEFTA, atëherë askush nuk guxon të aplikojë taksa të dyfishta, ashtu si kërkon edhe kjo marrëveshje. Ndërkaq, Serbia nuk e përfillë këtë marrëveshje, ndonëse është nënshkruese e saj.  

Qeveria e Serbisë , përmes ligjit, ka aprovuar taksa të dyfishta, si p.sh për lëngjet: Njëra për import (ku ka akcizë) dhe tjetra për prodhime (ku hiqet akciza). Në këtë mënyrë Serbia favorizon prodhimet vendore, duke diskriminuar ato nga importi, ku bëjnë pjesë edhe ato nga vendet e CEFTA s.

Serbia me anë të ndërrimit të Ligjit të akcizës ka rënë ndesh me marrëveshjen CEFTA veçanërisht kjo shihet:
Views: 259 | Added by: ksdardania | Rating: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player