Kryesore » 2011 » Gusht » 23 » Turizmi, Shqipëria bum fluturimesh këtë verë
5:10 PM
Turizmi, Shqipëria bum fluturimesh këtë verë
Shqipëria si një nga destinacionet kryesore turistike të kësaj verë ka patur një bum të fluturimeve ajrore drejt vendit tonë, si dhe Shqiperia drejt destinacioneve të ndryshme evropiane.Sipas të dhënave të publikuara nga ministria e Punëve Publike dhe Transportit gjatë vitit 2011, transporti ajror rezulton se ka një rritje prej 23 % të numrit te pasagjerëve krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2010, ku numri i pasagjerëve ka qenë  644.914 dhe aktualisht ka shkuar në 793.995 pasagjerë.Faktorët që kanë ndikuar në këtë rritje, sipas MPPT-së, janë Shqipëria destinacioni turistik i vitit dhe liberalizimi i vizave, proces i cili iu dha mundësi shumë shqiptarëve të udhëtonin jashtë vendit.Sa i përket numrit të hyrje- daljeve të pasagjerëve,  ka përkatësisht një rritje prej 25 % te hyrjeve dhe 22% të daljeve krahasuar me një vit më parë, ku numri i pasagjerëve që kanë hyrë, nga 314734 ka shkuar përkatësisht në 392462, ndërsa numri pasagjerëve të dalë nga 330180 ka shkuar në 401533.Gjatë këtij sezoni veror janë shtuar disa linja të reja ajrore, si Athina, Barcelona, Gjenova, Londra, Parisi, Rodosi dhe  Zurichun, ku sipas MPPT-së, shtimi i këtyre linjave të reja ajrore ka shkurtuar në mënyrë të ndjeshme udhëtimin pasi më parë këto linja, ofroheshin vetëm me anë të tranzitit.
Views: 227 | Added by: ksdardania | Rating: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player