Kryesore » 2012 » Dhjetor » 13
13 vjet pas futjes në qarkullim euro është etabluar si valuta e dytë më e rëndësishme në botë. Një e katërta e rezervave valutore në botë mbahen në euro. Por tani ajo shihet si e rrezikuar nga zhdukja. Me të drejtë?
Në SHBA vlon një zënkë e hidhur për buxhetin mes demokratëve dhe republikanëve. Nëse ata nuk bien dakord deri në fund të vitit, do të hyjnë në fuqi shkurtime buxheti dhe rritje tatimesh me një volum prej 600 miliardë dollarësh. Ekonomia amerikane do ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Drejtuesit e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, presidenti i Bordit, Erolld Belegu dhe drejtori ekzekutiv, Arian Zeka, pritën në një takim pune përfaqësuesit e kompanisë energjetike amerikano-kanadeze "EmberClear” e cila planifikon që të investojë në Kosovë.Drejtuesit e Odës Amerikane mirëpritën planet e kompanisë "EmberClear” për investime në vend, si një indikator i rëndësishëm se me gjithë vështirësitë e shumta në ambientin e të bërit biznes, Kosova mbetet një v ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Një marrëveshje për krijimin e një mbikëqyrësi të vetëm bankar në eurozonë duket se është e afërt, derisa Franca dhe Gjermania ofruan një kompromis të përbashkët para fillimit të bisedimeve për këtë çështje në Bruksel, raporton DPA. "Ne i kemi bërë propozimet”, ka thënë ministri gjerman i financave, Wolfgang
Schauble, duke iu referuar një "pushteti të përkohshëm”, i cili do të shtrojë rrugën për ndryshimet eventuale të traktatit, njofton Rel."Pikëpamjet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Institucionet e Kosovës e kanë ndaluar shitjen e misrit të importuar nga Serbia në treg. Kjo është marrë si masë parandaluese për t’i mbrojtur konsumatorët pas dyshimit se misri që vjen nga Serbia është i kontaminuar. Që nga janari i këtij viti në Kosovë, nga ky vend janë importuar 760 milionë kilogramë drithëra.E ndalën porsa u mor vesh se misri i prodhuar në Serbi është i kontaminuar. Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës në Kosovë ka marrë vendim ta ndalojë importin e të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player