Kryesore » 2011 » Maj » 07
më e madhe në gati një vit. Megjithatë papunësia u rrit në 9 për qind.

Raporti i së premtes nga Departamenti i Punës tregojnë se shumica e vendeve të punës u krijuan në sektorin privat. Shifrat janë më optimiste sesa parashikohej nga ekonomistët por ende nën nivelin e duhur për të krijuar 8 milionë vendet e punës që u humbën nga recesioni.

Ekonomistët thanë se shtimi i vendeve të punës duhet të jetë 250 mijë çdo muaj për të ulur nivelin e papunësisë< ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

Për një kthesë të re dramatike në krizën greke ka shkruar sot revista gjermane Spiegel, sipas së cilës "Athina po shqyrton planet për një monedhë të re”. Në versionin online revista Spiegel, shkruan referuar burimeve të qeverisë gjermane, lidhur me lëvizjet e qeverisë greke, që sipas saj, po përgatit lënien e eurozonës.

Në të njëjtën kohë revista shkruan se ministrat e Financave të Eurozonës dhe përfaqësues të Komisionit Evropian pritet të kenë mbrëmj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

Euroja ka shënuar rënie krahasuar me dollarin amerikan pas raportit se Greqia e ngarkuar me borxhet e ka diskutuar mundësinë të heqë dorë nga valuta e përbashkët evropiane.

Zyrtarët në Greqi dhe në vendet tjera të eurozonës i kanë mohuar fuqishëm lajmet se Athina po e shqyrton braktisjen e bllokut 17 anëtarësh dhe kthimin në dhraminë e vjetër.

Të premten euro ra për afro një përqind krahasuar me dollarin, raportoi Evropa e Lirë
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player