Kryesore » 2011 » Maj » 25
Përfituesi i 400 mijë eurove nga Postë-Telekomi i Kosovës pritet të prezantohet në Konferencën ndërkombëtare të inxhinierisë në Londër nga kryeshefi i kësaj korporate Shyqyri Haxha, shkruan "Koha Ditore”. Kryeshefi i PTK-së, sipas listës së pjesëmarrësve të kësaj konference ndërkombëtare të publikuar nga Asociacioni Ndërkombëtarë i Inxhinierisë, do të marrë pjesë në cilësinë e pedagogut të Universitetit të Kentit. Kjo konferencë planifikohet të mbahet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-25

Anëtarët e lëvizjes "Vetëvendosje”, Partisë së Pensionistëve dhe përfaqësuesit e sindikalistëve kanë hedhur kritika ndaj të gjitha qeverive të deritashme të Kosovës për trajtim jo të mirë të pensionistëve. Këto subjekte kanë diskutuar të martën në një tryeze të rrumbullakët të mbajtur në hotelin "Grand” gjetjen e një zgjidhjeje për përmirësimin e sistemit aktual të pensioneve në Kosovë.
Dardan Sejdiu, anëtar i "Vetëvendosjes”, ka theksuar se s ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-25

Ministrja e Financave të Francës, Christine Lagarde e ka bërë zyrtare të mërkurën kandidaturën e saj për pozitën kryesore të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).
Lagarde bëri të ditur lajmin në një konferencë me gazetarë në Paris, se ajo do të garojë të bëhet drejtoresha e re ekzekutive e FMN-së.
Vendet me ekonomitë në zhvillim e kanë kritikuar traditën që kjo pozitë i shkon gjithmonë një evropiani, duke thënë se zgjedhja e dre ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-25

Bedri Kosumi, prodhues dhe përpunues i patates, nga Vushtrria, ankohet se e kanë humbur një pjesë të madhe të tregut në Shqipëri, për shkak të ngarkesave të mëdha doganore që i aplikon kjo e fundit ndaj prodhimeve kosovare. "Sivjet e kemi humbur 30-40 për qind të tregut në Shqipëri dhe kjo është një goditje e rëndë për fermerët kosovarë”, shprehet Kosumi.
Sipas tij, një kilogram patate në tregun e Kosovës shitet prej 12-15 centë, përderisa doganat shqi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-25

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player