Kryesore » Entries archive

Ekonomia joformale mbetet edhe më tej një ndër prioritetet e Qeverisë së Kosovës. Kështu ka thënë ministri i Financave, Besim Beqaj, në takimin kushtuar hartimit të Strategjisë dhe Planit të Veprimit për parandalimin dhe luftimin e ekonomisë joformale, pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit.Në kët ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2014-01-09

 Niveli i papunësisë në vendet e eurozonës njohu rënien e parë që prej pjesës së parë të vitit 2011, treguan të dhënat zyrtare të publikuara ditën e premte. Papunësia midis 17 vendeve që përdorin monedhën e përbashkët euro ra në 12.1% në muajin tetor. ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-11-30

Hiç më pak se 1,6 milionë euro ka arritur vlera e pasurisë së konfiskuar nga fillimi i këtij viti e deri më tash nga Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruara ose të Konfiskuar (AAPSK), e cila vepron në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë (MD).Mirjeta Haliti, zyrtare për informim në AAPSK ka ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-11-30

Shqipëria ka aktualisht nivelin më të lartë të kredive me probleme (hua jo performuese- NPL) në të gjithë Europën Qendrore e Lindore. Të dhënat bëhen të ditura në raportin e fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Europë ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-11-29

Falimenti i kompanisë "Belle Air Evropa” dyshohet se do të prekë më shumë se 50 mijë pasagjerë që kanë pasur të udhëtojnë me këtë aviokompani. Në njoftimin zyrtar kjo kompani nuk ka bërë të ditur për numrin e biletave që ka shitur, por sipas një burimi të gazetës "Zëri”, janë mbi 50 mijë pasagjerë që kanë pasur të udhëtojnë në d ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-11-29

Gjiganti bankar zviceran UBS është pajtuar të paguajë gjobë në shumë prej 1.5 miliardë dollarësh për zgjidhjen e hetimeve lidhur me manipulimet e kufijve të shkallës së kamatave, që janë përdorë nga huadhënësit në mbarë botën. UBS ka shpallur sot se bordi i saj i drejtorëve ka autorizuar arritjen e zgjidhjes me agjencitë rregullatore të Zvicrës, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.UBS është njëra nga disa banka kreditore aktualisht nën ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-19

Rojet e pyjeve po mobilizohen edhe më shumë në misionin e tyre për mbrojtjen e pyjeve nga prerësit ilegalë dhe nga veprimet e paligjshme të personave të papërgjegjshëm. Procesi i pajisjes me armë për rreth 220 roje të pyjeve, i cili tashmë është në prag të finalizimit, do të zvogëlojë rrezikshmërinë në kryerjen e punëve të përditshme në terren. Këtë e bëjnë të ditur zyrtarët e Agjencionit Pyjor të Kosovës, të cilët për blerjen ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-14

Një kontroll rutinë i doganave në kompanitë e mëdha importuese të derivateve të naftës dhe depove të tyre doganore, ka rezultuar me zbulimin e keqpërdorimeve të bëra nga disa prej tyre. Burimet nga Doganat e Kosovës pohojnë se ky inspektim ka treguar se importuesit e naftës "EX Fis”, "Petrol Company”, "Patroni” dhe "Al-Petrol” nuk kanë deklaruar dëshmi për mijëra litra të derivateve të shitura nga depot e tyre doganore, duke iu shmangur taksave doganore. Doganat e Kosovë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-14

13 vjet pas futjes në qarkullim euro është etabluar si valuta e dytë më e rëndësishme në botë. Një e katërta e rezervave valutore në botë mbahen në euro. Por tani ajo shihet si e rrezikuar nga zhdukja. Me të drejtë?
Në SHBA vlon një zënkë e hidhur për buxhetin mes demokratëve dhe republikanëve. Nëse ata nuk bien dakord deri në fund të vitit, do të hyjnë në fuqi shkurtime buxheti dhe rritje tatimesh me një volum prej 600 miliardë dollarësh. Ekonomia amerikane do ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Drejtuesit e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, presidenti i Bordit, Erolld Belegu dhe drejtori ekzekutiv, Arian Zeka, pritën në një takim pune përfaqësuesit e kompanisë energjetike amerikano-kanadeze "EmberClear” e cila planifikon që të investojë në Kosovë.Drejtuesit e Odës Amerikane mirëpritën planet e kompanisë "EmberClear” për investime në vend, si një indikator i rëndësishëm se me gjithë vështirësitë e shumta në ambientin e të bërit biznes, Kosova mbetet një v ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Një marrëveshje për krijimin e një mbikëqyrësi të vetëm bankar në eurozonë duket se është e afërt, derisa Franca dhe Gjermania ofruan një kompromis të përbashkët para fillimit të bisedimeve për këtë çështje në Bruksel, raporton DPA. "Ne i kemi bërë propozimet”, ka thënë ministri gjerman i financave, Wolfgang
Schauble, duke iu referuar një "pushteti të përkohshëm”, i cili do të shtrojë rrugën për ndryshimet eventuale të traktatit, njofton Rel."Pikëpamjet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Institucionet e Kosovës e kanë ndaluar shitjen e misrit të importuar nga Serbia në treg. Kjo është marrë si masë parandaluese për t’i mbrojtur konsumatorët pas dyshimit se misri që vjen nga Serbia është i kontaminuar. Që nga janari i këtij viti në Kosovë, nga ky vend janë importuar 760 milionë kilogramë drithëra.E ndalën porsa u mor vesh se misri i prodhuar në Serbi është i kontaminuar. Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës në Kosovë ka marrë vendim ta ndalojë importin e të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Rritja e çmimeve ka arritur pikën më të lartë në muajin nëntor. Tashmë në treg, përveç bukës, është shtrenjtuar edhe vaji, duhani dhe shumë produkte tjera. Një litër vaj nga 1.60 euro, sa ka qenë, mund të blihet vetëm me dy euro. Sipas Agjencisë së Statistikave, rritja e çmimeve këtë muaj ishte 3,5 për qind.Pas rrymës e bukës, tani shtrenjtohet edhe vaji. Çmimi i këtij produkti ka arritur kulmin muajin nëntor – dy euro një litër. Vetëm pak kohë më p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Sot, në BQK, ka filluar versioni i avancuar i Regjistrit të Kredive të Kosovës. Kjo bë falë mbështetjes financiare dhe ekspertizës së USAID. Me këtë rast guvernatori i BQK -së Gani Gërguri theksoi se ky version do të përsosë më tej këtë shtyllë kyçe të sektorit financiar të Republikës së Kosovës – shtyllë kjo e cila ka siguruar profilin aktual mirë të kapitalizuar, likuid e profitabil të sistemit bankar si dhe ka kontribuar të ecim në hap me vendet e zhvillu ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-06

Kryeministri Berisha priti sot në një takim përfaqësues të kompanisë Bechtel, Steve Hawkins, zv/president dhe drejtor i Përgjithshëm dhe David Welch, President i Divisionit për Europën, Afrikën dhe Lindjen e Mesme.Përfaqësuesit e kompanisë Bechtel, e njohur për shqiptarët si firma që ndërtoi 'Rrugën e Kombit", pasi i shprehen Kryeministrit simpatinë e kompanisë së tyre për dy segmentet e projektit madhor të rrugës së kombit Tiranë-Prishtinë, thanë se eksperienca e suks ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-06

1 2 3 ... 19 20 »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player