Kryesore » Entries archive
 Kredimarrja në Kosovë ka shënuar rënie, sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës. Gjithsej kreditë e dhëna nga sistemi bankar i Kosovës arritën vlerën 1.76 miliard euro, në shtator 2012, që paraqet një rritje vjetore për 6.2 për qind, por, sipas BQK-së, norma aktuale e rritjes së kreditimit në ekonomi është dukshëm më e ultë krahasuar me normën prej 16.8 për qind, të regjistruar në shtator të vitit 2011.Duke u bazuar në rezultatet e anketës së shtator ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

Për të blerë veturën e re të prodhuesit "Volkswagen” në tregun maqedonas duhet të paguhen 14 mijë e 990 euro. E njëjta veturë me po të njëjtat parametra, në tregun e Kosovës shitet 17 mijë e 100 euro, apo mbi 2 mijë e 200 euro më shtrenjtë. Nuk janë vetëm produktet e "Volkswagenit” ato që kushtojnë më shtrenjtë në Kosovë sesa në rajon. Me kosto më të lartë në treg dalin edhe veturat e markave të tjera, por edhe pajisjet e ndryshme elektronike, mallrat ushqye ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

 Para anëtarësimit formal të Kosovës në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim që pritet të bëhet më 17 dhjetor, kjo bankë tashmë ka një plan para vetes për projektet, të cilat synon t’i financojë në Kosovë.Përfaqësues të BERZH-it i thanë Radios Evropa e Lirë se janë duke i shikuar mundësitë për ta financuar termocentralin "Kosova e re”.Svitlana Pyrkalo, këshilltare për media në BERZH, tha se investimet në sektorin e energjisë janë prioritet kyç dhe se p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

Shtrenjtimi i energjisë elektrike në Kosovë nuk do të ketë të ndalur në të ardhmen. Ky është paralajmërimi që vjen nga sindikalistët e KEK-ut dhe ekspertët e ekonomisë, sipas të cilëve, Qeveria është dashur të jetë e kujdesshme me rastin e vendimit për privatizimin e distribucionit të KEK-ut."Shtrenjtimi i energjisë elektrike do të ndodhë edhe vitin e ardhshëm”, shprehet i bindur Fehmi Pajaziti, kryetar i sindikatës së pavarur të punëtorëve "Elektrokosova”.
... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

Guvernatori Gani Gërguri ka pritur sot në takim një delegacion të Korporatës Financiare Ndërkombëtare (IFC) pjesë e Grupit të Bankës Botërore, të udhëhequr nga z.Tomasz Telma, Drejtor i departamentit për Evropë dhe Azi Qendrore.Me këtë rast, krahas njoftimit të mysafirëve me ecuritë aktuale ekonomike e financiare në Kosovë, guvernatori Gërguri ka falënderuar IFC-në për kontributin e tyre dhënë zhvillimit të sektorit financiar të vendit tonë që nga dita ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-04

Të enjten, më 29 nëntor 2012, u realizua fluturimi i parë direkt në mes Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe Kosovës.Ky fluturim u realizua me sukses pas negociatave në mes Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, të përfaqësuara nga Autoriteti Gjeneral i Aviacionit Civil, pas nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit dhe inicimit të Marrëveshjes për shërbime ajrore me Qeverinë e Republikës së Kosovës në Prishtinë, më 17 sh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-03

Nga një prilli i vitit që vjen, Korporata Energjetike e Kosovës (KEK), ka paraparë që ta ngritë çmimin e energjisë elektrike për 10 për qind, pavarësisht se vetëm pak muaj më parë tarifat e energjisë janë rritur për 8.9 për qind.Tarifat e reja me rritje Korporata Energjetike e Kosovës ka paraparë t’i aplikojnë nga një prilli i vitit që vjen, pakë ditë para se kompania turke "Limak” ta marrë në menaxhim distribucionin, të cilin e ka privatizuar për 26.3 ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-03

Kredimarrja në Kosovë ka shënuar rënie, sipas
raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës. Gjithsej kreditë e lëshuara nga sistemi bankar i Kosovës arritën vlerën prej 1.76 miliard euro në shtator 2012, që paraqet një rritje vjetore për 6.2 për qind, por, sipas BQK-së, norma aktuale e rritjes së kreditimit në ekonomi, është dukshëm më e ultë krahasuar me normën për 16.8 për qind të regjistruar në shtator të vitit 2011.Duk ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-02

Në Samitin Ndërkombëtar të Ballkanit të mbajtur në Bursa, në një takim me zëvendëskryeministrin e Turqisë Bulent Arinc dhe para të ftuarve tjerë, zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari Lila tha se reformat e të bërit biznes në Kosovë duhet të ju shërbejnë bizneseve turke që ta shohin Kosovën si vend me përparësi për investime në rajon."Siç ka treguar raporti i fundit i Bankës Botërore për të bërit biznes, Kosova është duke bë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-02

Tenderi "Rregullimi i dhomës së serverëve të përbashkët” për Ministrinë e Financave, Doganat e Kosovës dhe Administratës Tatimore të Kosovës, është anuluar, pas gjetjeve që ka bërë Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik për shkeljet që janë bërë gjatë këtij tenderi.Ky vendim është marrë pas ankesës së parashtruar nga një ofertues, i cili ka njoftuar për dyshimet në këtë tender. Në vendimin e OSHP-së të ndërmarrë më 27 nëntor 2012 shkruan: "Anulohet vendimi i Autoriteti ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-02

Në janar të vitit 2013, qeveria shqiptare do të vendosë se cilës firme do t’i japë të drejtën për të kontrolluar me anë të koncesionit autostradën Durrës-Kukës, ndryshe e cilësuar si "Rruga e Kombit”, për shkak të rëndësisë dhe vlerës së investimit. Zëvendësministri i Transporteve, Ernest Noka, përgjegjësi direkt për projektin, vijon të mbajë të fshehtë detajet e koncesionit, pavarësisht se për të kaluar rrugën do të paguhen paratë dhe firmat e parakualifikuara ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-01

Dhjetëra miliona euro produkte bujqësore nga Kosova në Shqipëri dhe anasjelltas janë importuar gjatë këtij viti ndërsa dy vendet po punojnë për intensifikimin e bashkëpunimit në fushën e bashkëpunimit.
Në një intervstë për RTK-në, Adil Behramaj zëdhënës në Ministrinë e Bujqësisë u shpreh se sasia e përgjithshme e importit dhe eksportit të produkteve bujqësore mes të dyja shteteve sillet me dhjetëra miliona euro."Ende ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-01

Papunësia në Eurozonë regjistroi një rekord të ri në muajin tetor, ndërsa të dhënat për fuqinë blerëse vazhduan të përkeqësoheshin. Këto të dhëna u publikuan nga presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi, i cili paralajmëroi se Eurozona mund të mbetet në krizë deri në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm.Norma e papunësisë në tetor u përllogarit në 11,7%, 1,4% më shumë se i njëjti numër i një viti më parë.
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-30

Agjencia Kosovare e Privatizimit ka kërkuar të shtyhet për 365 ditë afati për dorëzimin e kërkesave nga kreditorët. Kërkesën, ata e kanë bërë në shkallën e dytë të Dhomës së Posaçme e Gjykatës Supreme. 
Edhe pse tashmë është shpallur "Njoftimi për afatin e kërkesave”, ai mund të ndërpritet nëse shkalla e dytë e Dhomës së Posaçme aprovon kërkesën e AKP-së. Kjo e fundit, kërkesën për shtyrjen e afatit edhe për 365 ditë e kishte bërë gjatë muajit t ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-23

Pikat e furnizimit me karburant nuk do të mund ti fshihen më tatimeve pasi dy pajisje të veçanta janë certifikuar dhe pritet të shërbejnë për monitorimin e sasisë që këto pika shesin.Kreu i Administratës Tatimore të Kosovës, Behxhet Haliti, tregon për "Express” se kanë certifikuar pajisje që do të monitorojë litër për litër naftën që del nga pompat, prej nga Administrata do të ketë kontroll të plotë mbi to.Sipas tij, operatorët e përzgjedhur për këtë punë tashm ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-20

« 1 2 3 4 ... 19 20 »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player