Kryesore » Entries archive
Edhe dy vit pasi që ka filluar implementimi i Ligjit për arkat fiskale shumë biznese ende nuk janë pajisur me to, bile ato kompani që kanë qarkullimin më të madh ende nuk kanë arka fiskale siç janë pompat e benzinës. Edhe përfaqësues të bizneseve nga Oda Ekonomike e Kosovës thonë se nuk janë të kënaqur me ecurinë e këtij procesi ndërsa si më të papërgjegjshmit deri më tani sipas tyre janë pompat e benzinës. "Nuk kemi arsye të jemi të kënaqur me ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-18

Italia">Italia vazhdon të jetë një prej vendeve i cili importon rreth 30 përqind të kërpudhave të cilat prodhohen në Kosovë. Sipas statistikave është hera e parë që eksporti ka një pjesëmarrje kaq të lartë për këtë vend.Në muajin mars 2012, përqindja më e madhe e eksportit ishte në Itali. Maqedoni (12.7%), Shqipëri (11.0%), Serbi (6.9%), Turqi (6.2%)”, thuhet në raportin e fundit të ESK-së.Sipas Express, mungesa e preferencave tregtare vitin e kaluar, sipas pronarit t ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-16

Institucioni përgjegjës për grumbullimin e tatimeve të brendshme nuk i ka punët mirë me të hyra. Administrata Tatimore e Kosovës(ATK) muajve të fundit po ballafaqohet me rënie të të hyrave nga muaji në muaj, në vend se të ndodhte e kundërta, shkruan gazeta Zëri.Sipas raportit të buxhetit për periudhën janar-mars 2012, ATK-ja në janar të këtij viti ka grumbulluar 29.3 milionë euro të hyra, 20 milionë euro në shkurt dhe 15.3 milionë euro në mars, duke e përmb ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-14

Ministria e Transporteve vendos të shtyjë afatin për pagimin e taksës për autostradënEdhe për këtë sezon veror turistët që do të qarkullojnë në autostradën Durrës-Kukës për t’iu drejtuar bregdetit shqiptar nuk do të paguajnë asnjë taksë. Ministria e Transporteve ka vendosur që tu lërë kohë deri në tetor kompanive të parakualifikuara që do të fitojnë tenderin për mirëmbajtjen e autostradës. Gjatë kësaj kohe këto kompani do të kenë mundësi të vëzhgojnë terrenin, rrugë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-13

Komisioneri i BE-së për cështjet ekonomike dhe monetare Olli Rehn tha se ekonomia e Eurozonës është në një recesion të butë pas tkurrjes së prodhimit në fund të 2011, por sipas tij një rimëkëmbje e ngadaltë pritet në fund të vitit."Në përgjithësi ekonomia europiane është në një recesion të butë dhe me besim pritet të kthehet rritja, një rikthim gradual është parashikuar të fillojë në gjysmën e dytë të vitit dhe për të vazhduar vitin e ardhshëm. Prodhimi i brendshëm br ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-12

Rruga e Kombit” do të jetë pa pagesë edhe gjatë këtij sezoni turistik. Fillimi i vitit 2013 do të shënojë edhe fillimin e pagesës për shfrytëzimin e autostradës Milot-Kukës-Morin, bën të ditur korrespondenti i "Kohës Ditore”. Ndërkohë në tetor të këtij viti do të zhvillohet tenderi ndërkombëtar për konçensionin për këtë rrugë nacionale, tashmë të njohur si "Rruga e Kombit”. Ministria e Punëve Publike dhe Transportit në Shqipëri ka njoftuar fillimin e procedurës për ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-08

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, z. Besim Beqaj, me kryetarin e Komunës së Drenasit, z. Nexhat Demaku, dhe kryeshefin ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, Ilir Mirena, vizituan sot NewCo Ferronikelin.Ata u njohën së afërmi me investimet që janë bërë në Fabrikë dhe kushtet e punës në përgjithësi me të cilat operon Fabrika.Përfaqësuesit e Ferronikelit i njoftuan dy delegacionet , rreth të arriturave në Fabrikë dhe njëkohësisht kërkuan mbështetje inst ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-08

47 milionë euro pritet të investohen nga KEK-u për të ulur ndotjen e ambientit që po bëhet nga blloqet e Termocentralit "Kosova A” dhe nga deponia e hirit të këtij termocentrali. Komuna e Obiliqit e ka mirëpritur këtë hap duke kërkuar që plani i paraparë të mos mbetet i lënë në gjysmë.Nisja e investimeve me qëllim të uljes së ndotjes nga blloqet e termocentralit "Kosova A” dhe mihjes së këtij termocentrali po merr përkrahjen edhe nga strukturat komunale të Obiliqit dhe nga e ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-07

Partia maqedonase në opozitë, LSDM njofton se rishikimi i fundit i buxhetit për vitin 2012, i cili ka hyrë në procedurë parlamentare, dëshmon se rrëfimi i autoriteteve qeveritare për një buxhet zhvillimor, është një iluzion dhe keq-menaxhim i arkës shtetërore."Kjo do të thotë se Qeveria bën shkurtimin e shpenzimeve kapitale për 89 milionë euro, me ç’rast ky buxhet tërësisht e humb komponentin e vet zhvillimor, me të cilin qeveria ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-06

Ekonomistët kosovar vlerësojnë se tash për tash Kosova i ka punët mirë me borxhin e jashtëm. Ata porositin institucionet të jenë të kujdesshme me huat publike në të ardhme, të cilat mund ta çojnë vendin në një krizë si Greqinë. Ata thonë se borxh duhet të hyjmë vetëm nëse ka nevojë të madhe për investime që garantojnë kthim.
Borxhi i jashtëm nuk duket të jetë problem i madh për Kosovën. Me shkallën aktuale prej 30 për qind të Bruto Produktit të brendshëm edhe njohësit e ek ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-06

Borxhi i jashtëm i Kosovës ka arritur në vlerën prej 1 miliard e 426 eurosh në fund të vitit 2011. Ky borxh është rritur për 78 milionë euro, në krahasim me fundin e vitit 2010, ndërsa në krahasim me vitin 2009, borxhi total i jashtëm i Kosovës ka shënuar rritje prej 280 milionë eurosh. E në krahasim me vitin 2007, vlera e borxhit të jashtëm është rritur për 930 milionë euro. Të dhënat e publikuara të premten nga Banka Qendrore e Kosovës tregojnë se vlera e borxhi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-05

Banka Botërore miratoi dje një shume prej 23 milionë eurosh për projektet e zhvillimit në Kosovë, SEDPO -2. Fondi i Bankës do të shoqërohet edhe me dy shuma të tjera, njëri prej 12.1 milionë eurosh nga Komisioni Evropian, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Italia, Norvegjia, Suedia dhe Zvicra dhe tjetri prej 1.8 milionë dollarësh nga Shtetet e Bashkura .Në njoftimin për shtyp, Banka Botërore thonë se SEDPO mbështet reforma të rëndësishme të polit ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04

Banka Qendrore Evropiane (BQE), ka mbajtur të pandryshuar normën e interesit në kuotën 1 për qind. Banka nuk i ka ndryshuar normat që prej nëntorit, kur bëri dhe shkurtimin e dytë rresht. 
Por BQE-ja ka furnizuar banka të ndryshme në mbarë Evropën me hua prej qindra miliardë eurosh me interesa të ulëta.Presidenti i BQE-së, Mario Draghi theksoi se norma e interesit mbeti në të njëjtat kuota me qëllim ruajtjen e besimit. Më tej ai theksoi se ekonomia në Eurozonë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Ndërmarrja turke Tosçelik Profil Ve Sac Endustrisi AS ka paguar 15.1 milionë euro për uzinën malazez të çelikut Zelejzara AD Niksiç, njoftoi ministri i ekonomisë në Podgoricë të hënën (30 prill). Marrëveshja erdhi pas katër përpjekjesh të mëparshme të dështuara për të shitur sipërmarrjen, e cila ka qenë në falimentim gjatë vitit të kaluar me borxhe prej 193 milionë euro. 
Leva rumune ra në nivelin më të ulët historik të hënën (30 prill), duke përjetuar di ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Në dekadën e fundit është shtrenjtuar jetesa në Kosovë. Dhjetë vjet më parë, çmimet e produkteve ushqimore dhe të shërbimeve të tjera kanë pasur tjetër peshë monetare. Pothuajse çdo produkt është shtrenjtuar, disa mbi 100 për qind. 
Dhjetë vjet më parë, sipas të dhënave të Agjencisë Kosovare të Statistikave, 1 kilogram miell kushtonte 0.25 euro, ndërsa tani mesatarisht ka kushton 0.42 euro apo 0.17 euro më shumë. Krahas miellit, në dhjetë vjetë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

« 1 2 ... 5 6 7 8 9 ... 19 20 »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player