Kryesore » Entries archive
Ekonomia pritet të jetë një pikat pozitive të progres –raportit mbi Shqipërinë.Për Brukselin, ekonomia shqiptare është e shëndoshë dhe kjo do të jetë një nga pikat më pozitive të progres- raportit mbi Shqipërinë,por Shqipëria duhet të ruajë vigjilencën në rast të përkeqësimit të situatës ekonomike në Europë.Kryetarët e shteteve dhe të qeverive të zonës euro do të mblidhen në 21 korrik në Bruksel për të diskutuar mbi zonën euro dhe financimin e programit grek. Kjo erdh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-07-18

Ofertat turistike të Ulqinit dhe e Velipojës vazhdojnë të mbeten thuajse të njëjta me një vit me parë. Dy zonat turistike në kufi me njëra- tjetrën aktualisht janë më të lirat në bregdetin e Adriatikut. 
 Nisur nga një vit më parë çmimet në hotelet private në Ulqin, variojnë nga 20-30 euro në ditë për person me gjysëm pansioni. Krahasuar me një vit më parë çmimi në hotele ka qenë i njëjti, por në dallim me një vit më parë kur ky cmim ishte për pansion të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-07-10

Drejtori ekzekutiv në Bankën Botërore, Konstandin Huber, gjatë vizitës vendit tonë, vizitoi edhe KEK-un. I shoqëruar nga drejtori menaxhues i KEK-ut, Arben Gjukaj, ai ka vizituar të premten asetet e korporatës në termocentrale dhe në miniera. "Jam i kënaqur me përparimin që është arritur në prodhimin e energjisë elektrike. Shpreh mbështetjen time të plotë dhe të institucionit që përfaqësoj në mbështetje të KEK-ut, në veçanti, dhe energjetikës në përgjithës ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-07-08

Në statistikat e Eurostattit për vititn 2010, Maqedonia dhe Shqipëria paraqiten me nivelin më të ulët të çmimeve në Europë. Instituti Europian i Statistikave analizon indeksin e çmimeve në 37 vende të Europës për vitin e shkuar, ku Shqipëria dhe Maqedonia i kanë çmimet rreth 40 për qind më të ulta se mesatarja e Bashkimit Europian. Ndërkaq, sipas të njëjtave të dhëna, Danimarka i ka çmimet 43 për qind më të larta se mesatarja e BE-së.Për të arritur në këto ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-07-02

 Në hapësirat e hotelit "Park” në Rahovec, u mbajt punëtoria për sensibilizimin e qytetarëve të Komunës së Rahovecit për zhvillimin e turizmit të verërave në këtë komunë. Prezantuesi Elmar Kunz, ekspert i turizmit i angazhuar nga USAID-i, tha se duhet vetëdijesuar qytetarët për të mirat që mund të vijnë nga turistët, të cilët mund të sjellin përfitime të shumanshme për qytetarët e kësaj komune agrare. 
Ndërsa pjesëmarrësit vlerësuan se d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-29

Europa do të jetë e përgatitur dhe do të marrë masa nëse Greqia nuk do të jetë në gjendje të kthejë borxhet" - deklaroi ministri gjerman i Financave, Schäuble.Shumë pak politikanë europianë e pranojnë mundësinë e dështimit të Greqisë me planin financiar edhe pas marrjes së kredisë. Ministri gjerman i Financave Wolfgang Schäuble i ka bërë me dije opinionit publik gjerman se Europa do të përgatitet për skenarin më të keq.Në një intervistë me gazetën Bild, Schäubl ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-27

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka hapur tenderin për licencën e dytë "3G”. Këtë herë në garë do të jenë tre nga katër kompanitë e telefonisë celularë, për faktin se njëra prej tyre tashmë e disponon licencën qysh nga nëntori i vitit të kaluar. Në njoftimin e AKEP është lënë që në datën 5 shtator kompanitë e interesuara të paraqesin ofertat e tyre dhe vlera minimale e hyrjes në tender, ashtu sikurse edhe më herët, është lënë ajo e 12.5 mili ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-25

Veturat deri në 13 vjet të vjetra tash e tutje do të mund të importohen në Kosovë. Në mbledhjen e Qeverisë, kabineti ministror me shumicë votash ka miratuar propozimvendimin për aplikimin e normës së re tatimore të akcizës për vetura. Këtë propozim e ka prezantuar zëvendësministri i Financave, Ramadan Avdiu, i cili dha arsyetimin e tij se me këtë vendim do t’u ndihmojë qytetarëve që të kenë vetura me nivel më të lartë sigurie.
"Ne jemi të bindur se masa ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-23

Procesi i likuidimit të ndërmarrjeve shoqërore, sipas krerëve të AKP-së, pritet të përshpejtohet pas ndryshimit të ligjit që rregullon funksionimin e kësaj agjencie. Rregullimi aktual ligjor, sipas tyre, mund të çojë në shpenzime të miliona eurove për të kryer këtë proces.
"Likuidimi mund të zgjasë deri në 35 vjet dhe të shpenzohen afro 150 milionë euro në administratë nëse shkohet në bazë të këtij ligji”, ka thënë Dino Asanaj, kryesues i Bordit të Agjen ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-23

FMN i kërkoi Shqipërisë që të ulë borxhin publik, dhe ta shohë këtë cështje si një përparësi të ngutshme. Shefi i misionit të FMN, Gervin Bell, deklaroi në Tiranë në mbyllje të vizitës dyjavore se edhe tani financat shqiptare janë përsëri në një situatë të ngjashme me atë të vitit të kaluar, ku buxheti ndodhet nën presion. Në një konferencë të përbashkët me ministrin e financave, Ridvan Bode, dhe me guvernatorin e Bankës Qendrore, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-22

Ekonomia e Spanjës ende konsiderohet "e rrezikuar” ka paralajmëruar Fondi Monetarë Ndërkombëtar. Në një raport, FMN thotë se qeveria spanjolle duhet të vazhdojë punën për uljen e shpenzimeve publike dhe të rrisë përpjekjet për hapjen e vendeve të punës.
Që prej vitit të shkuar, Spanja ka ndërmarrë masa për uljen e borxhit publik. Ndryshe nga Greqia dhe Portugalia, Spanja nuk ka kërkuar ndihmë financiare.
Ndërsa FMN-ja nuk e komentoi nëse kjo ka mbetur një mun ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-22

Produksioni kosovar "Pulla” do të jetë kompania e parë dhe e vetme nga Ballkani që do të paraqitet në një reality-show të njohur në rrafshin ndërkombëtar, ndërsa kjo sipas drejtuesve të këtij produksioni ka ardhur si rezultat i punës dhe projekteve për kompanitë ndërkombëtare.
Ka dy vjet që produksioni "Pulla” është duke punuar për tregun ndërkombëtar. Të specializuar në 3D animacione dhe dizajn, ata arritën që të punojnë për shumë klientë të njohur nga A ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-16

Ekonomisti Nuriel Rubini, i njohur për atë që e parashikoi krizën financiare në vitin 2008, vlerëson se vendet nga "periferia e eurozonës" do të mund ta braktisnin Bashkimin monetar evropian gjatë pesë viteve të ardhshme. Vlerësimin e këtillë, siç transmetojnë mediumet franceze, Rubini e paraqiti në një shkrim të publikuar në "Fajnenshëll Tajms" dhe në një konferencë në Singapor. Sipas Rubinit, kriza debitore e dobëson eurozonën dhe i qet në sipërfaqe do ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-15

Doganat e Kosovës nuk kanë marrë as një urdhër për të aplikuar taksë doganore prej 10 për qind për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Sipas zyrtarëve të doganave ata janë të gatshëm për të aplikuar një vendim të tillë nëse u kërkohet.
Edhe pse ishte proklamuar shumë herë në media nga zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisë Mimoza Kusari-Lila ese që nga 15 qershori do të aplikohet taksa doganore shtes ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-15

Ish ministri i Financave, Nikolla Popovski, konsideron se për rebalanc të buxhetit ende është herët të flitet pasi që Qeveria e re ende nuk është formuar. Por, zëvendëskryeministri Vlladimir Peshevski informoi se Qeveria po shqyrton mundësinë për rebalanc. Ndërkohë ministri i Financave, Stavreski thotë se nuk ka nevojë për rebalanc të buxhetit
Elirijana ZILBEARI
S’ka nevojë për rebalanc të buxhetit. Kështu deklaroi ministri i Financave, Zoran S ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-15

« 1 2 ... 12 13 14 15 16 ... 19 20 »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player