Kryesore » Entries archive
Ministri i Financave (MF), Bedri Hamza, tha se me Fondin Monetarë Ndërkombëtar i kanë mbyllur çështjen e pagave për të cilat ma nuk do të diskutohet, ai tha po ashtu se e kanë edhe një shanc për ti fituar mjetet nga FMN-ja pas misionit monitorues i cili do të vije në tetor.
Ministri Berdi Hamza të shtunën gjatë prezantimit të punës së tij 100 ditëshe tha se është i kënaqur me punën e Administratës Tatimore të Kosovës dhe Doganave të cilat kanë rritur t ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-05

Pas përfundimit të zgjedhjeve të 8 majit u duk një qetësim i monedhës europiane, e cila gjatë fushatës pësoi turbullira të mëdha, duke u shtrenjtuar deri me 5 për qind. Prej disa ditësh euro këmbehej mesatarisht me 141.5 lekë, por në tri ditët e fundit vërehet një rritje konstante, derisa dje Banka e Shqipërisë raportoi nivelin më të lartë të mundshëm të tetë viteve të fundit.
Euro në raport me lekun është këmbyer për 142.58 lekë nga 142.10 lekë që is ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-04

Kancelarja Merkel e përfundoi të enjten udhëtimin e saj në Azi. Në Singapor, në një nga tregjet financiare më të rëndësishme, ajo bëri thirrje për të pasur besim tek euro.Ajo ishte gruaja e parë që foli para forumit më të rëndësishëm ekonomik të Singapurit. Dhe Angela Merkel e shfrytëzoi shansin për të bërë publicitet në qytetshtetin aziatik për euron. Bashkimi Evropian ka një krizë borxhesh, por jo krizë financiare, u shpreh Merkeli:
"Në këtë vend unë d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-02

EVN AG dhe Qeveria tërhoqën paditë e tyre në gjykatat ndërkombëtare arbitrare në Uashington dhe Londër, duke u dhënë fund çështjeve të hapura që kishin dy palët mes veti. Sipas zëvendëskryeministrit për çështje ekonomike Vlladimir Peshevski dhe përfaqësuesit të EVN AG Austri Ginter Ofner, kjo vjen si rezultat i zgjidhjes së kontestit mes EVN-së dhe ELEM-it.
‘Duke pasur oparasysh se të gjitha çështjet e hapura mes EVN-së dhe Qeverisë u mbyllën me su ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-02

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka folur të mërkurën ashtu siç kishte raportuar të hënën Telegrafi FMN njoftoi se marrëveshja 18 mujore e quajtur Stand By Arrangement (SBA), e cila ishte miratuar nga Bordi Ekzekutiv i FMN-së në korrik të vitit 2010, ishte ndërprerë më 2011.Në një deklaratë të publikuar në ueb-faqen e FMN-së, thuhet se "programi kishte për qëllim të rivë qëndrueshmërinë fiskale dhe të ruajë stabilitetin financiar, duke ushtruar kufizime në s ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-02

Me votat pro të deputetëve të maxhorancës është miratuar projektligji që i hap rrugë privatizimit të pesë hidrocentraleve shtetërore. Propozimi më i fundit i Ministrisë së Ekonomisë kërkon që hidrocentralet e Ulzës, Shkopetit, Lanabregasit dhe dy të të tjerë që gjenden mbi lumin Bistricë të privatizohen.
"Privatizimi është në tërësinë e reformave në sektorin e energjisë, liberalizim të tregut, rritjes së konkurrrencës në këtë të fundit”-tha Agim Bregasi, p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-01

Kastriot Rushitit nga Mitrovica pushimi njëditor në hotelet e Ulqinit, afër bregdetit, duke përfshirë edhe një shujtë ushqimi, i ka kushtuar 25 euro. Por, për një qëndrim një natë në njërin nga hotelet në Prishtinë ai është dashur të paguajë 50 euro."Çmimi prej 25 eurove në hotelet e Ulqinit ka qenë çmim mesatar, kam mundur të gjeja edhe me 15 euro qëndrim njëditor, ndërkaq më ka rastisur që një natë të rri në Prishtinë dhe për këtë kam paguar 50 euro ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-31

Së shpejti pritet të bëhet publik vendimi i njëanshëm i Fondit Monetar Ndërkombëtar për ta lënë Kosovën jashtë programeve të saj. KTV raportoi duke u thirrur në burime se "vendimi është marrë dhe FMN nuk është e obliguar ta njoftoj qeverinë e Kosovës për këtë vendim". Sipas KTV-së, "Kosova nuk do të mund të shfrytëzoj pakon e ndihmës prej 150 milionë eurosh për këtë vit dhe do të zhvendoset në një rang tjetër".
Vendimi i FMN-së vjen pas kritikave nda ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-31

Çmimet e ushqimeve kryesore do të dyfishohen brenda 20-vjetësh, nëse liderët botërorë nuk ndërmarrin reforma globale në sistemin global të ushqimeve, ka paralajmëruar Oxfam. Deri në vitin 2030, çmimet e të mirave kryesore do të rriten me 120 për qind deri në 180 për qind, ka paralajmëruar organizata bamirëse. Gjysma e rritjes së çmimeve të ushqimeve do të shkaktohet nga ndryshimet klimatike, parashikon Oxfam në raportin e tij. Oxfam u bën thirrje lid ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-31

Ekspertë për çështje ekonomike shprehin shqetësimet se, vitin e ardhshëm, Kosova mund të futet në krizë buxhetore. Ky kolaps, sipas tyre, do të arrijë pas vendimit të qeverisë për rritje të pagave dhe rritjes së numrit të të punësuarve në administratën publike.
Ekziston rreziku që vitin e ardhshëm, Kosova të futet në kolaps buxhetor, deri në atë masë sa qeveria të mos jetë në gjendje t’i paguajë as pagat e punëtorëve në admini ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-30

Me qindra miliona euro është vlera e mallrave që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.
Por, prodhuesit nga Kosova nuk mund të shesin mallrat e tyre në këto shtete, kjo për shkak se ato nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, dhe kësisoji nuk pranojnë as produktet me vula doganore të Kosovës. 
Serbia dhe Bosnja vazhdojnë të bllokojnë mallrat nga Kosova, përderisa në të njëjtën kohë ato eksportojnë të papenguara mallr ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-28

Mirëmbajtja e rrugëve kombëtare tashmë pritet t'u besohet kompanive private, ndërsa mjetet do të jenë të detyruara të paguajnë për përdorimin e tyre.
Sipas burimeve nga Ministria e Punëve Publike dhe Transportit, po negociohet me Koorporatën Financiare Ndërkombëtare (IFC), për hartimin e termave ligjore, teknikë dhe financiare të projektit për pagesën në rrugët kombëtare.
"Pagesa për rrugët kombëtare është akoma një projekt, i cili mund të bëhet efektiv vitin ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

Ekonomia shqiptare do të vuajë pasojat e ngërçeve politike dhe efektet e para janë regjistruar tashmë. Kreu i biznesit për Tiranën, shpjegon se bizneset që operojnë në turziëm janë të parat që janë prekur nga pasiguria që krijojnë konfliktet poltike. "Me kontaktet që ne kemi pasur, por normalisht edhe në bazë të statistikave dhe të deklaratave që janë bërë tashmë në fushën e turizmit, është sektori më i dëmtuar tani për tani, pasi të gjitha zonat turistike shqipt ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

"Pjesa shqiptare e Rrugës së Kombit shumë shpejt privatizohet. Krejt kjo në mungesë të kapaciteteve për mirëmbajtje. Vende të tjera të mëdha, ndër më të mëdhatë e Evropës, nuk marrin përsipër mirëmbajtjen, por ua japin kompanive të mëdha për t’i mirëmbajtur”, argumentoi kryeministri Berisha në mbledhjen e qeverisë
Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka kërkuar të mërkurën në mbledhjen e qeverisë privatizimin e Rrugës së Kombit ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

Pas lansimit të kanaleve televizive në formatin më të fundit teknologjik – High Definition dhe ofrimit të shërbimit Pay Për View, IPKO dhe DigitAlb, qw nga e ënjta kanë bërë të mundur abonimin në pakot Premium dhe DUO Premium, për vetëm një muaj.
Pako Premium, e cila përmban kanale për fëmijë, informacion, muzikë, dokumentarë, filma, kanale të mirënjohura ndërkombëtare, të gjitha kanalet e SuperSport dhe SuperSport Kosova, si dhe shumë kanale të tj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-26

« 1 2 ... 14 15 16 17 18 19 20 »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player